Nehéz kérdés, mi a jó ebben a helyzetben: érdemes vajon ebbe belemenni? Megérthetik a gyerekek ezt egy olyan korban, amikor saját nemi identitásukat is zavarosan definiálják.
Piroska kivételesen elbizonytalanodott, mert nem tudja, mi lenne a jó ebben a helyzetben. Kapásból rávágnánk, hogy ez tök jó, legyenek színes mesék, de ne direktbe. Először bőven elég lenne, ha képesek lennénk az ókori görög-római melegszerelmekről normálisan beszélni az órákon, és nemcsak a heherészés lenne. A toleranciára nevelést jó dolognak tartjuk, igenis szükség van ezekre, de talán nem ez az első lépcsőfok, vagy igen?
Mi az a kor, amitől már lennének ilyen mesék? (A tanárok mennyire lennének nyitottak erre?)
Mindezeket a kérdéseket egy olyan társadalmi diskurzusban tesszük fel, amelynek irodalmából teljesen kitörölték a nőket. És itt nem a nők vs. melegek ellentétet kívánjuk kihangsúlyozni, csupán érdemes megfigyelni, mennyire nem vagyunk nyitottak ezekre a témákra.
Homoszexuális királyok, leszbikus anyukák, és meleg pingvinek a főszereplői a másság elfogadtatása érdekében indított brit program általános iskolai olvasókönyveinek. A toleranciára nevelést már négyéves korban elkezdik.
Nagy-Britanniában egy 1988-ban elfogadott törvény értelmében tilos volt az iskolában a melegek együttélését, elismertetését hirdetni az iskolákban. A Blair-kormány 2003-ban eltörölte a törvényt, és 2005-ben legalizálta a melegek házasságát.
A „Nincsenek kívülállók” program célja a másság iránti tolerancia erősítése. 4 és 11 év közötti általános iskolások olyan történeteket olvasnak, amelyekben a főszereplők melegek.
„Célunk az, hogy olyan könyvekkel ismertessük meg a gyerekeket, amelyek híven tükrözik a való életet” – nyilatkozta Elizabeth Atkinson, a program vezetője. Mint hozzátette, a homoszexualitás korai bemutatása hozzájárul ahhoz, hogy a gyerekek később ne közösítsék ki, és ne különböztessék meg hátrányosan a melegeket.
A vallásos szervezetek és a konzervatív szülők nem örülnek a liberális kezdeményezésnek. „Attól tartanak, hogy a két királyfi története és a hasonló mesék erkölcsi zülléshez vezetnek, és a homoszexualitást népszerűsítik.”
(...)
A program vezetői azzal védekeznek, hogy a „Király és király” és egyéb meleg történetek nem járulnak hozzá nagyobb mértékben az erkölcsi zülléshez, mint a Hamupipőke, hiszen ezekben a mesékben sem a szex, hanem a szerelem a fontos. Bővebben>>
Utolsó kommentek