Olvasónaplót kell erről vezetni, mert egyszerűen felfoghatatlan Bakos Zoltán A helyes asszonytartás című könyve. Sokan a Tűsarok fórumon elzárkóznak a könyvről való beszédtől, de szerintem nem szabad elmenni mellette: olvasni kell, majd beszélni róla. Mert itt nem csupán arról van szó, hogy van egy férfi író, aki felfoghatatlan omnipotenciával kiad egy könyvet, mert az a kisebbik baj szerintem. A súlyosabb problémát valami egészen szöveg közeli olvasással és értelmezéssel lehet csak feltárni, mivel megmutatja, milyen uralkodó gondolatok vannak a nőről való gondolkodásban és beszédben.
Emberek és nők
Persze, lehet vitatkozni, hogy mennyire domináns ez a beszéde, de ezt most hagyjuk. Van egy könyv, ami pontosan összegyűjt minden olyan negatív sztereotípiát, ami valaha előfordult. Ezért minden genderrel és feminizmussal foglalkozó köszönettel tartozik a szerzőnek. Nagy tett volt, erre senkinek nem lett volna ereje és gyomra. Ráadásul Bakos önmaga és férfitársai farkának legnagyobb rajongója: csak bámulja az égbemeredő péniszt, ami életének központi metaforája. Szereti, simogatja, becézgeti. Ez uralja gondolkodását, észleléseit és írását.
PK küldte nekem az infót, hogy megjelent egy könyv A helyes asszonytartás címen, és bevallom, először azt hittem, valami humorosnak szánt szöveg ez, de nem. A szerző saját készítésű fotóján egy nő két sörös rekeszt cipel, miközben a férfi mutatóujjal fegyelmezi és utasítja. Nagyjából ez a kép mindent elárul a könyvről, amit csak megerősít a cím. Igen, a szerző mindvégig úgy beszél a nőkről, mint az örökös másodikról.
Az egész könyv felépítése olyan, mintha egy kaland-játék-kockázatot játszanánk: minden mondat új harcot jelent önmagunkkal, hogy ne tegyük le a könyvet. Kedvenc szerzőnk mottója után már tényleg csak a legerősebb lelkű olvasók tudnak továbhaladni:
Ajánlom viszont azon sorstársaimnak, akik még állva maradtak ebben a nő uralta világban, és a feministáknak, mert remélem, többeket megüt közülük a guta.
Például van az ember (a férfi) és van a nő. Ez a kis kizáró csoportosítás már önmagában megérne egy tanulmányt, hiszen e gondolkodás alapján ki tudná definiálni a nőt? Valami, ami első ránézésre elég emberszerű, de még sem az, mert csak nő. Ja, 2006-os a könyv. Az elbeszélő pozíciója nem túl sok meglepetést hordoz: omnipotens férfi beszél, aki a nőket csak valami szükséges rossznak tartja, akiknek a szerepe a férfi szolgálatára redukálódik. Súlyosbítja a szöveget, hogy felhasznált irodalom lista van a végén (mondjuk egy röhögést az is megér), mindvégig a komoly, racionális, tudós férfi beszél az alárendelt olvasójához.
A nő mint olyan,
ez a címe az első fejezetnek, tehát belekezd a szerző, és mint látható, a címadásból sem csinál szellemi problémát, ráadásul a női kabát metaforájával érzékelteti, milyen kifordított világ a nőké, mennyire nem normális. Bezzeg a férfiaké.A szerelmi házasság (...) a média által tálalt mítosz.A könyvben a feminista az az önálló nő, aki nem a férfinak kiszolgáltatott, illetve nem a férfit isteníti. Bakos ugyanis ókori, középkori és 19. századi szövegek citálásával igykeszik meghatározni, mi a nő feladata: férfinak tetszeni, hűségesnek lenni, kussolni, nem gondolkodni, gyereket szülni, majd azt felnevelni. Tisztességes követelményrendszer.
A nő több síkon ragadja meg a férfiembert: szépek a formái, szép a hangja, kedves a mosolya... Ezek a szépségek bennünk vannak, mintegy általunk lesznek értékké a nőben.
Ma a feminista törekvések arra irányulnak, hogy a fiatal lány elsősorban önmagát "valósítsa meg". (...) A lányok aztán a sikeres feminista ihletésű kondicionálásnak megfelelően sikeres menedzserek, de bukott feleségek és anyák lesznek - ha egyáltalán születik gyerekük...
Szüzességről
Fontos, hogy a nő szűz legyen. Ez szinte minimális elvárás, mivel a "férfiak azért akartak szüzet maguknak, hogy biztosak legyenek benne, a születendő gyerek valóban az övék". Ez ma is fontos lenne Bakos szerint, ezért hosszú oldalakon keresztül, Hegelet és Tertullaniust hivatkozva érvel amellett, hogy a nőnek szinte az egyetlen értéke a szüzessége. Érvelésében ezért citálja azt a togói közösséget, amelyikben a 19. század során magasabb árat fizettek a szüzekért." Argumentációjának minden pontja azt az elképzelést építi fel, hogy a nőnek szűznek kell lennie, különben nem ér semmit.
A hajlakk evés
...a nőknek eladott sokféle vegyi anyag, amiktől feszesebb lesz a bőrük, fényesebb a hajuk, lebarnulnak, majd fehérek maradnak. Noha mindegyikben az áll, hogy tesztelték, gondolom, azt nem próbálták ki egyiken sem, hogy mit okoznak, ha egy férfi megeszi azokat.Megeszi? - olvasom újra és újra ezt a részletet, mert egyszerűen nem értem, hogy vezethet a hajlakk használat a férfiak elpusztításához, hiszen valószínűleg valami módszeres összeesküvés lehet a háttérben. Ezért talán nem meglepő Bakos uralkodói véleménye: "A hajlakkot utálom talán a legjobban, ennek használatát kategorikusan tiltani szoktam"
(folyt. köv.)
Utolsó kommentek